LIETUVOS GYVENTOJŲ TREMTYS IR KALINIMAS
SOVIETŲ SĄJUNGOJE

Ust Maja

Rajonas: Ust Majos

Kraštas/respublika: Jakutijos ASSR

Valstybė: RSFSR

 Ust Maja (rus. Усть-Мая) – miesto tipo gyvenvietė, Ust Majos rajono centras, apie 380 km į rytus nuo Jakutsko. Ust Maja įkurta kairiajame Aldano upės krante, greta Aldano ir Majos santakos. Gyvenvietė išaugo iš dar XVII a. kazokų įkurtos tvirtovės ir upės uosto.

5-ojo dešimtmečio pabaigoje – 6-ojo pradžioje Ust Majoje ir jos apylinkėse gyveno keli Lietuvos tremtiniai. 1948 m. netoli Ust Majos esančio Petropavlovsko oro uosto degalų sandėliuose dirbti pradėjo Algirdas Gegžna, atvykęs į pietų Jakutiją iš Kiusiuro, Buluno rajone. Tuo metu jis buvo vienintelis tremtinys Ust Majos apylinkėse. Apie gyvenimą Ust Majoje A. Gegžną prisiminė: „Tremtinio gyvenimas Ust Majoje nepalyginamai skyrėsi nuo ankstyvesnio šiaurėje. Čia nebuvo tremtinių komendanto. Vietiniai milicininkai nelabai susigaudė, kas tai per kontingentas „specpereselencai“. Gal dėl to iš jų pusės nesijautė jokio spaudimo. Nustatytu laiku milicijoje atsižymėdavo ir tuo baigdavosi milicijos priežiūra. Materialiai buvau gerai apsirūpinęs. Vienintelis trūkumas šioje vietovėje lietuvių tremtinių. Neturėjau su kuo pasidalinti prisiminimais tolimos Tėvynės.

1951 (1954) m. į miestelį atvyko A. Gegžnos tėvas mokytojas, atsargos karininkas Juozas Gegžna, 1941 m. birželį įkalintas Rešotų lageryje, Krasnojarsko krašte. 1953–1956 m. Ust Majoje gyveno ir rajono girininkijoje dirbo Rimantas Rinkevičius.

1956–1958 m. lietuviai išvyko iš Ust Majos. R. Rinkevičius persikėlė į Čulmaną, Gegžnų šeima sugrįžo į Lietuvą. Ust Majos gyvenvietėje šiuo metu gyvenama.