LIETUVOS GYVENTOJŲ TREMTYS IR KALINIMAS
SOVIETŲ SĄJUNGOJE

42-asis kvartalas

Rajonas: Barnaulo (d.Pervomaiskojės)

Kraštas/respublika: Altajaus kr.

Valstybė: RSFSR

 42-as kvartalas – išnykusi Bobrovkos miško chemijos pramonės darbininkų gyvenvietė Barnaulo (d. Pervomaiskojės) rajone, apie 30 km nuo Bobrovkos kaimo, netoliese nedidelio Oktiabrskio kaimo.

Dauguma lietuvių tremtinių į 42-ą kvartalą atvežti 1941 m. lapkritį iš Barnaulo, kelios šeimos iš Bobrovkos kaimo atvežtos 1942 m. pradžioje. Iš viso čia pateko apie 30 žmonių.

42-o kvartalas buvo nedidelė miško darbininkų gyvenvietė – sakų rinkimo punktas. Nedidelėje pievoje, miško ir pelkynų apsuptyje, čia buvo pastatyti du ilgi barakai, šalia jų iškastas šulinys, įrengti keli tvartai-žeminės vietinių darbininkų gyvuliams. Gyvenvietėje nebuvo parduotuvės ar medicinos punkto. Maistą – duonos normą, šiek tiek kruopų, cukraus ir aliejaus į gyvenvietę kartkartėmis atveždavo iš netoliese buvusio, šiuo metu išnykusio Sidorovkos kaimelio.

Gyvenvietėje tremtiniai ir vietiniai darbininkai buvo praktiškai izoliuoti nuo aplinkinio pasaulio. Žmones čia vargindavo maliarijos protrūkiai, nuolatinis maisto produktų stygius. Dėl prasto susiekimo tarp gyvenviečių ir rūbų stokos, vaikai čia beveik nelankė mokyklų. Išgyvenimo tremtiniai buvo priversti mokytis iš vietinių darbininkų ir gyventojų.

Tremtiniai 42-ame kvartale daugiausia rinko sakus, kasdavo ir raudavo miškuose nupjautų pušų kelmus, žiemą kirsdavo beržus ir ruošdavo kaladėles – kurą mašinoms.

1942 m. vasarą viena tremtinių šeima (Ona Uborevičienė su vaikais Jonu, Vanda, Aldona, Angele ir Eugenija) iš 42-o kvartalo buvo išvežti į Jakutijos šiaurę – Kuogastacho gyvenvietę Ust Janos rajone. 1944 m. keletas tremtinių iš 42-o kvartalo perkelti į Bobrovkos kaimą. Pasibaigus karui 42-ame kvartale vis dar gyveno apie 15 tremtinių. 1947 m. visi jie ryžosi bėgti iš tremties ir sugrįžo į Lietuvą. 1948–1949 m. pusė iš jų buvo suimti, kalinti ir vėliau grąžinti į tremtį. Dauguma vėl atsidūrė Altajaus krašte.

LGGRTC duomenimis čia mirė 7 tremtiniai.Čia mirę žmonės buvo laidojami gretimame Troickojės rajone buvusio Oktiabrskio kaimo („Proletarijaus“ tarybinis ūkis) kapinėse.