LIETUVOS GYVENTOJŲ TREMTYS IR KALINIMAS
SOVIETŲ SĄJUNGOJE

"Proletarijaus" tarybinis ūkis

Rajonas: Troickojės

Kraštas/respublika: Altajaus kr.

Valstybė: RSFSR

 „Proletarijaus“ tarybinis ūkis (rus. совхозПролетарий“) – buvęs gyvulininkystės tarybinis ūkis Troickojės rajone. Centrinė gyvenvietė – Oktiabrskio (rus. Октябрьский) kaimas, nuo rajono centro nutolęs 15 km į šiaurę. Tarybiniam ūkiui priklausė keletas skyrių, t. y. smulkesnių gyvenviečių prie dirbamų laukų, Oktiabrskio apylinkėse. Visos šios gyvenvietės įkurtos 1930–1931 m.

1946 m. į „Proletarijaus“ tarybinio ūkio gyvenvietes perkelta tremtinių iš netoliese buvusio Zapadno miško kirtimo punkto. Dalis jų gyveno pačiame Oktiabrskio kaime, kiti buvo išskirstyti ir į kitus, netoliese įsikūrusius tarybinio ūkio skyrius. Pokario metais ūkis augo ir čia atvežta  tremtinių kalmukų ir Pavolgio vokiečių. Oktiabrskyje lietuviai, kaip ir dauguma kitų čia dirbusių žmonių,  gyveno nedidelėse žeminėse, kituose tarybinio ūkio skyriuose – barakuose. 5-ojo dešimtmečio pabaigoje kai kurios tremtinių šeimos jau pajėgė pasistatyti nedidelius iš šiaudų ir molio plūktus namelius.Tremtiniai „Proletarijaus“ tarybiniame ūkyje dirbo įvairius darbus: moterys dirbo melžėjomis ir veršiukų prižiūrėtojomis pienininkystės fermoje, vyrai ruošė pašarą gyvuliams arba dirbo statybose, kalvėje.

Iki 1959 m. dauguma „Proletarijaus“ tarybinio ūkio gyvenvietėse atsidūrusių tremtinių sugrįžo į Lietuvą. Mažesni tarybinio ūkio skyriai išnyko, Oktiabrskio kaimas išliko.

Kapinės.Tremtinių liudijimais, visi mirusieji buvo laidojami Petrovkos kaimo kapinėse. Oktiabrskio kaimo kapinėse buvo palaidoti tremtiniai, mirę Barnaulo rajone buvusios 42-o kvartalo gyvenvietėje.