LIETUVOS GYVENTOJŲ TREMTYS IR KALINIMAS
SOVIETŲ SĄJUNGOJE

Tog Altajus

Rajonas: Solonešnojės

Kraštas/respublika: Altajaus kr.

Valstybė: RSFSR

 Tog Altajus (rus. Тог-Алтай) – mažas kaimelis Solonešnojės rajone, apie 30 km į pietryčius nuo rajono centro. Tog Altajus buvo viena iš Gorno Altaisko (Kalnų Altajaus) tarybinio ūkio fermų.

1941 m. vasarą į Tog Altajų buvo atvežta apie 10 tremtinių iš Lietuvos, Vilkaviškio ir Šakių rajonų. Tog Altajus buvo įsikūręs kalnų tarpeklyje, Anujaus upės krante. Susisiekimas su kaimu vyko tik arkliais arba pėsčiomis. Visi į kaimą atvežti tremtiniai buvo apgyvendinti nebaigto statyti gyvenvietės klubo salėje. Tremtiniai čia daugiausia ganė gyvulius, dirbo įvairius laukininkystės darbus, žiemą – ruošė medieną traktorių kurui ar kitoms tarybinio ūkio reikmėms.

Apie tremtį Tog Altajaus kaime Donata Strazdaitė-Šlėderienė vėliau prisiminė:„Mums atvykus parduotuvėje buvo tik kelios bonkelės spirito ir odekolono. Vėliau toje parduotuvėje pardavinėjo nugaišusių gyvulių mėsą. Gydymo įstaigų čia nebuvo. 1942 m. mamai susirgus vidurių šiltine vienintelis vaistas buvo upelio vanduo. Po mėnesio ligos ji galėjo vaikščioti tik keturiomis. Moterys rusės ją priėmė dirbti melžėja. Kiekvieną rytą vesdavo ją į dabrą už parankių ten pasėdėti, kad galėtų vogčiomis atsigerti pieno, o pačios melžė jos karves, kol mama atsigavo. Be jų pagalbos mama būtų pasmerkta mirčiai, nes maisto, išskyrus žoles, čia visiškai nebuvo. 1941–1945 m. duonos duodavo dirbančiam žmogui tik 100 g ir tai buvo ne duona, o molis. Nedirbantiems vaikams neduodavo nieko, tai aš aštuonerių metų jau ganiau ūkio bandą, kad gauti bent tuos 100 g duonos. O žiemą vogdavome karvių pašarui sojų išspaudas (žmichą) ir po kasnelį dvėselėnos.

Karo metais į Tog Altajų atvežta tremtinių Pavolgio vokiečių, kurie buvo pagrindinė fermos darbo jėga, 1949 m. – moldavų. Pokario metais Tog Altajuje lietuvių liko vos keletas šeimų – dauguma dar 1942 m. išvežti į Jakutiją (daugiausia Oliokminsko rajoną), kiti perkelti į Čegono kaimą arba kitas didesnes Altajaus krašto gyvenvietes.

XX a. pabaigoje Tog Altajaus kaimas sunyko. Šiuo metu pastoviai negyvenamas.