LIETUVOS GYVENTOJŲ TREMTYS IR KALINIMAS
SOVIETŲ SĄJUNGOJE

Polevodka

Rajonas: Srostkų (d. Bijsko)

Kraštas/respublika: Altajaus kr.

Valstybė: RSFSR

 Polevodka (rus. Полеводка) – kaimelis Srostkų (šiuo metu – Bijsko) rajone, apie 11 km vakarus nuo Srostkų. Kaimas išsidėstęs Katunės upės krante.

1941 m. rudenį į Polevodką iš Svetloozerskojės perkelta viena lietuvių tremtinių šeima: Leonas Ramanauskas ir trys jo sūnūs (Julius, Vytautas, Zigmundas). L. Ramanausko žmona Jadvyga Ramanauskienė 1941 m. buvo atskirta nuo šeimos ir ištremta į Komiją. Ramanauskų šeima buvo apgyvendinta dviejų kambarių name. Viename iš jų gyveno tremtinė iš Ukrainos su dviem vaikais, o kitame – Ramanauskai. Polevodkoje  veikė pagalbinis ūkis, kuris tiekė maisto produktus Bijsko katilų gamyklai, gaminusiai garo ir vandens šildymo katilus. L.Ramanauskas dirbo Polevodkos ūkio skyriaus buhalteriu. Piniginio atlygio negaudavo. Mokėdavo tik produktais: žirniais, duona ir kt.

Visi trys L. Ramanausko sūnūs jau tremtyje siekė aukštojo mokslo. 1949 m. Vytautas Ramanauskas iš Polevodkos pabėgo į Leningradą (d. Sankt Peterburgą) studijuoti. Zigmundas Ramanauskas 1958 m. baigė pedagogikos ir fizikos aukštuosius mokslus Bijske, vėliau tapo socialinių mokslų daktaru. Julius Ramanauskas 1959 m. baigė Barnaulo žemės ūkio mašinų gamybos institutą (vėliau Altajaus politechnikos institutą), tapo technikos mokslų daktaru.

Į Lietuvą Vytautas, Zigmundas ir Julius Ramanauskai sugrįžo baigę aukštąsias mokyklas. Leonas Ramanauskas sugrįžo tik 7-ojo dešimtmečio viduryje.

 Polevodkos kaimas išliko. Šiuo metu čia gyvenama.